2019 m. Latvijos aplinkos apsaugos ir regioninės plėtros ministerija (MoEPRD) pradėjo Skaitmeninės verslo aplinkos pertvarkos projektą („Digi BEST“), kuriuo įgyvendinamas Europos struktūrinių ir investicijų fondų teritorinio bendradarbiavimo tikslas (INTERREG EUROPE – 2014–2020 m. tarpregioninio bendradarbiavimo programa). Projekte dalyvauja septyni partneriai iš šešių šalių ir (arba) regionų: Austrija, Italija, Latvija, Norvegija, Portugalija ir Ispanija (šalys partnerės). Latvijos universitetas dalyvauja projekte kaip patariamasis partneris.
Iniciatyva siekiama skatinti ir remti MVĮ konkurencingumą ir pasiūlyti MVĮ skaitmeninės transformacijos sprendimus Europos kaimo vietovėse, naudojant šiuolaikines technologijas ir naujus novatoriškus verslo metodus, taip pat skatinant tvarų ir integracinį augimą Europoje ir jos regionuose.
Pirmajame etape nuo 2019 m. rugpjūčio mėn. iki 2022 m. liepos mėn. buvo įvertinta kiekvienos šalies partnerės MVĮ skaitmeninės transformacijos proceso dabartinė padėtis, be kita ko, didinant informuotumą ir dalijantis patirtimi apie iššūkius bei poreikius ir remiant tarpregioninio mokymosi procesą šiomis temomis. Po pirmojo etapo kiekvienas projekto partneris parengė veiksmų planą, susijusį su pasirinkta politikos priemone, kad sustiprintų skaitmeninę transformaciją verslo sektoriuje. Antrasis projekto etapas bus vykdomas nuo 2022 m. rugpjūčio mėn. iki 2023 m. liepos mėn., siekiant įgyvendinti apibrėžtą veiksmų planą.
Bendras projekto finansavimas sudaro daugiau kaip 1,5 mln. EUR.
Projektas „DigiBEST“ Latvijoje
Šia iniciatyva buvo įsteigta darbo grupė, sudaryta iš Ekonomikos ministerijos, Švietimo ir mokslo ministerijos, Aplinkos apsaugos ir regioninės plėtros ministerijos, Valstybinės užimtumo agentūros, Latvijos vietos valdžios institucijų sąjungos, Vidzemės, Kurzemės, Rygos ir Zemgalės regionų, Jelgavos savivaldybės, Zemgalės regiono kompetencijos plėtojimo centro, Jelgavos regiono, Latvijos informacinių ir ryšių technologijų asociacijos, Latvijos IT klasterio, Latvijos prekybos ir pramonės rūmų, Latvijos darbdavių konfederacijos, Latvijos atvirųjų technologijų asociacijos, Ventspilio skaitmeninio centro, Latvijos investicijų ir plėtros agentūros.
2021–2027 m. skaitmeninės transformacijos gairėse nurodoma, kaip Latvijos įmonės dar nevisiškai išnaudoja savo skaitmeninimo potencialą (Latvijos verslas atsilieka nuo ES vidurkio ir nepadaryta didelės pažangos integruojant skaitmenines technologijas į įmones). Latvijos bendrovės vis dar nepakankamai išnaudoja prekių ir paslaugų pardavimo internetu potencialą, o tai gerokai atsilieka nuo ES vidurkio pagal MVĮ elektroninės prekybos pajamų procentinę dalį. Tik 11 proc. MVĮ parduoda prekes internetu, t. y. mažiau nei 17,5 proc. ES vidurkio. Tarpvalstybiniu mastu prekiaujančių MVĮ dalis taip pat yra mažesnė už ES vidurkį: tik 6,6 proc. visų MVĮ, palyginti su 8,4 proc. visoje ES, ir tik vidutiniškai 5,3 proc. MVĮ pajamų gaunama iš interneto segmento. Įmonės ribotai naudojasi elektroniniais informacijos mainais, e. debesijos kompiuterija ir socialiniais tinklais ir tik 7,7 proc. įmonių naudoja didžiuosius duomenis.
Įgyvendinant iniciatyvą „DigiBEST“ šios problemos sprendžiamos įvairia nacionaline veikla.
Atliktas regioninis skaitmeninės transformacijos ir jos poveikio MVĮ tyrimas, įskaitant apklausas su verslininkais ir vadovais, po kurio buvo atlikta tarpusavio peržiūra, kurioje dalyvavo Norvegijos ir Austrijos ekspertai, siekiant įvertinti Latvijos MVĮ skaitmeninę transformaciją ir pateikti išvadas bei rekomendacijas, kaip ją skatinti Latvijoje, taip pat gerinti politikos priemonių (ERPF ir Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės) poveikį. Įgyvendinant projektą taip pat buvo nustatyti gerosios patirties pavyzdžiai – tiek Latvijoje, tiek šalyse partnerėse, siekiant skatinti keitimąsi patirtimi ir žinių perdavimą. Galiausiai buvo surengti 6 darbo grupių posėdžiai ir 15 atskirų susitikimų su suinteresuotaisiais subjektais, siekiant juos aktyviai įtraukti į veiklą, nes suinteresuotieji subjektai atlieka svarbų vaidmenį įgyvendinant šią veiklą.
Vykdant šią veiklą buvo parengtas Verslo skaitmeninių technologijų veiksmų planas (toliau – veiksmų planas), kuris yra priemonė, padedanti priimti sprendimus rengiant veiksmų planą. Be to, atsižvelgiant į rekomendacijas, buvo parengtas 2022–2023 m. regioninis veiksmų planas, į kurį įtraukti įvairūs veiksmai: vieno langelio principu veikianti platforma, skirta MVĮ skaitmeninei transformacijai, žinių bankas, turintis naudingų išteklių verslininkams, ir MVĮ skaitmeninio termino testas, skirtas individualioms konsultacijoms ir mokymams rengti. Šią veiklą įgyvendina Latvijos investicijų ir plėtros agentūra ir Latvijos IT grupė.
@DigiBEST projektas