2018 m. Bulgarijos pasaulinių bibliotekų fondas (GBLF) pradėjo Bulgarijos MVĮ skirtų skaitmeninių įgūdžių programą. Anksčiau Latvijoje įgyvendinta iniciatyva buvo sėkmingai įgyvendinta Bulgarijoje ir ja buvo siekiama sujungti bibliotekas su privačiomis įmonėmis, kad jos galėtų tapti švietimo centrais modernioms skaitmeninėms žinioms ir MVĮ specifiniams įgūdžiams ugdyti. GLBF partneriai yra asociacija „Pagaminta Bulgarijoje – Smulkiojo ir vidutinio verslo sąjunga“ ir Latvijos informacinių ir ryšių technologijų asociacija (LIKTA). Ši programa finansuojama pagal 2014–2020 m. veiksmų programos „Žmogiškųjų išteklių vystymas“ procedūrą „Tarptautinė ir Dunojaus partnerystė siekiant užimtumo ir augimo“, kurią Europos Sąjunga bendrai finansuoja iš Europos socialinio fondo.
Projekto „Skaitmeniniai įgūdžiai Bulgarijos MVĮ“ tikslas buvo didinti tvaraus užimtumo galimybes, suburiant viešojo ir privačiojo sektorių subjektus ir gerinti Bulgarijos darbo jėgos įgūdžius, daugiausia dėmesio skiriant MVĮ darbuotojams.
Tikslai ir uždaviniai
Projektu buvo siekiama sukurti tvarią tarpvalstybinę Latvijos ir Bulgarijos suinteresuotųjų subjektų partnerystę ir skatinti perduoti naujovišką praktiką, pavyzdžiui:
- interaktyvaus mokymo modelio, grindžiamo mokymusi internetu, tiesioginiu mokymu ir praktiniu žinių taikymu, pritaikymas, siekiant visoje šalyje įgyti MVĮ darbuotojų skaitmeninių įgūdžių;
- viešųjų bibliotekų, kaip darbuotojų skaitmeninės įtraukties centrų, įsteigimas ir tvaraus 30 darbuotojų iš MVĮ užimtumo perspektyvų gerinimas trijuose Bulgarijos rajonuose.
Kodėl tai gera patirtis?
Įgyvendinant šią iniciatyvą pasiekta esminių rezultatų įgyvendinant įvairią veiklą, įskaitant: 8 ekspertų ir 2 MVĮ iš Bulgarijos 5 dienų vizitas į Latviją, kuris suteikė galimybę keistis patirtimi ir dalytis gerąja patirtimi, susijusia su darbuotojų skaitmeninių įgūdžių ugdymu. Įgyvendinant projektą buvo kuriami trijų Bulgarijos regionų (Plovdivo, Smoljano ir Staros Zagoros) suinteresuotųjų subjektų vietos partnerių tinklai.
Pagrindinis privalumas taip pat buvo naujos švietimo programos pritaikymas prie mokymosi modulių, kad būtų galima įgyti kai kuriuos naujausius MVĮ darbuotojams reikalingus skaitmeninius įgūdžius (pritaikytus jų konkretiems poreikiams). Temos apėmė šias sritis: skaitmeninė rinkodara, debesijos paslaugos MVĮ, saugūs internetiniai sandoriai ir bendradarbiavimas, duomenų apsauga ir privatumas.
Be to, atsižvelgiant į šiuolaikinius skaitmeninius gebėjimus regioninėse bibliotekose, surengti trys vieno mėnesio trukmės bandomieji mokymai, kuriuose dalyvavo 30 darbuotojų iš įvairių MVĮ. Taip pat buvo įvertinti pagal Latvijos programą pritaikyti novatoriški metodai ir metodai.
Rezultatai ir poveikis
Dėl projekto veiklos 30 darbuotojų iš trijų rajonų MVĮ sugebėjo pagerinti savo skaitmeninius įgūdžius lengvai naudodamiesi lanksčiomis savišvietos formomis. Dėl to padidėjo darbuotojų našumas, padidėjo dalyvaujančių MVĮ konkurencingumas darbo rinkoje ir skatinamas užimtumo tvarumas.
Rezultatai buvo išplatinti akcijos metu, kurioje dalyvavo 960 bibliotekų tinklo „ Pasaulinės bibliotekos – Bulgarijos fondas “, beveik 1 400 asociacijos „Pagaminta Bulgarijoje“ narių ir daug vietos ir nacionalinio lygmens suinteresuotųjų subjektų.