CRAL – kūrybinė audiovizualinė laboratorija, Kroatija

2022-08-09

Kūrybinė audiovizualinė laboratorija, skirta kritiniam mąstymui ir medijų raštingumui skatinti, yra tarptautinis projektas, vykdomas šešiose Europos šalyse: Kroatijoje, Belgijoje, Ispanijoje, Graikijoje, Lietuvoje, Lietuvoje ir Italijoje. Pagal programą „Erasmus+“ finansuojamo ir ALL DIGITAL koordinuojamo projekto tikslas – ugdyti besimokančių asmenų, tėvų ir švietimo darbuotojų kritinį mąstymą ir gebėjimą naudotis žiniasklaidos priemonėmis. Kroatijoje projektų veiklą valdo Techninės kultūros centras Rijeka (CTC Rijeka). Projektas pradėtas 2021 m. ir bus baigtas 2024 m. sausio mėn. 

Bendra informacija 

CRAL skirtas 14–19 metų jaunuoliams, ypač tiems, kurie neturi pakankamų žiniasklaidos priemonių naudojimo raštingumo įgūdžių. Projekto tikslas – suteikti būtinų priemonių ir žinių „skaitmeniniams čiabuviams“ ir taip pagerinti jų supratimą apie pasaulį, kuriame jie gyvena, taip pat jų žiniasklaidos priemonių naudojimo raštingumą ir kritinio mąstymo įgūdžius. Tačiau kodėl skaitmeniniams čiabuviams?

Z karta priklauso šiai skaitmeninių vietinių gyventojų kategorijai. Tačiau nors jaunuoliai užaugo su skaitmeninėmis technologijomis, tai nebūtinai reiškia, kad jie savaime išmano technologijas. Skaitmeniniai čiabuviai užaugo pasaulyje, kuriame audiovizualinis internetinis turinys yra visur: ir nors jie kasdien sąveikauja su technologijomis, jiems dažnai trūksta gebėjimo kritiškai mąstyti ir vertinti gaunamą informaciją. Tai labai būdinga iš žiniasklaidos gaunamam turiniui, todėl jie dažnai rizikuoja tapti dezinformacijos aukomis, ypač atsižvelgiant į neribotą informacijos kiekį, kurį galima rasti internete.

Tikslai ir uždaviniai 

CRAL skirta ne tik jaunimui, bet ir visai bendruomenei, kuri kasdien su juo bendrauja. Pavyzdžiui, projektu siekiama mokyti vidurinių mokyklų mokytojus, taip pat profesinio mokymo ir neformaliojo ugdymo įstaigų mokytojus, padėti jiems suteikti mokiniams galimybę kritiškai mąstyti ir vertinti internete randamos informacijos kokybę ir tinkamumą. Taip pat įtraukiami tėvai ir mokyklų administracijos darbuotojai. Projekto tikslai yra šie:

  • pagerinti mokytojų ir tėvų žinias ir mokymus, kad jie žinotų, kaip ugdyti mokinius kūrybiškai skaityti, rašyti ir kurti audiovizualinį turinį, daugiausia dėmesio skiriant medijų raštingumui;
  • siūlyti mišrų kursą pagal patikimą kūrybinio audiovizualinio rašymo ir skaitymo metodiką kartu su internetinėmis vaizdo pamokomis virtualioje CrAL platformoje mokytojams ir instruktoriams kiekvienoje iš 6 Europos šalių, kuriose vykdomas projektas;
  • įgalinti mokinius kritiškai interpretuoti, vertinti ir kurti audiovizualinį turinį, stiprinti kritinį mąstymą ir skatinti medijų raštingumo kompetencijų ir įgūdžių ugdymą;
  • sukurti audiovizualinio raštingumo programą, kuri remiasi kritiniu ir nestandartiniu mąstymu.

Kodėl tai gera praktika? 

Projektas grindžiamas Italijoje sukurta gerąja patirtimi „Kūrybiškas audiovizualinis rašymas ir skaitymas“ ir toliau plečiamas, kad apimtų 5 skirtingas švietimo sistemas ir kontekstą Kroatijoje, Graikijoje, Italijoje, Lietuvoje ir Ispanijoje. Taikant šią metodiką sukuriamas novatoriškas mokymo kelias, kurį kitų šalių mokytojai ir instruktoriai gali pritaikyti ir sekti tiek vidurinėse, tiek neformaliojo švietimo įstaigose. Projektas taip pat turi stiprų tarptautinį aspektą: parengti mokymo kursai bus rengiami keliomis kalbomis, įskaitant daugiakalbį ir daugialypės terpės mokomąjį turinį.

Pagal CRAL programą nuo 2022 m. rugsėjo mėn. 60 mokytojų dalyvaus mišriame mokyme 5 savaites. Tikimasi, kad projekto rezultatai pasieks dar 250 studentų (po 50 kiekvienoje iš 6 ES valstybių narių), kurie pagerins savo kritinio mąstymo įgūdžius ir gebėjimą kurti įvairių rūšių audiovizualinį turinį. Dar vienas svarbus aspektas – tvarumas: CRAL interneto svetainė užtikrina, kad daugialypės terpės turinys būtų prieinamas visiems nemokamai ir būtų kuo didesnis projekto poveikis. 

Šiuo projektu sudaromos palankesnės sąlygos įgyti ne tik skaitmeninius įgūdžius, bet ir socialinius emocinius įgūdžius, atsižvelgiant į ES sistemos „DigComp“ kompetencijas: komunikaciją, bendradarbiavimą, kūrybiškumą, problemų sprendimą ir t. t. CRAL taip pat kuriama atsižvelgiant į pažeidžiamus asmenis ir skatina palankių sąlygų neturinčių grupių, pavyzdžiui, migrantų, socialinę įtrauktį. Ji taip pat didina visuomenės informuotumą apie mokyklas, švietimo sistemas, mokytojus, tėvus ir susijusias bendruomenes, daugiausia dėmesio skiriant audiovizualinio turinio, kaip priemonės ugdyti kritinį mąstymą ir skaitmeninę įtrauktį, vertei. Jo tarpvalstybinį aspektą atspindi projekte dalyvaujančių partnerių įvairovė, įskaitant „Egina“ ir Centrinį garso ir vaizdo paveldo institutą (ICBSA) Italijoje, Barselonos universitetą (UAB) Ispanijoje, Graikijos atvirąjį universitetą (HOU) Graikijoje ir asociaciją „Langas į ateitį“ Lietuvoje. 

Projektą bendrai finansuoja Europos Komisijos Švietimo, garso ir vaizdo bei kultūros vykdomoji agentūra, Kroatijos Respublikos Vyriausybės asociacijų biuras ir Elektroninės žiniasklaidos agentūra.

Apie šią patirtį

Tikslinė auditorija
Skaitmeniniai įgūdžiai švietimui
Skaitmeniniai įgūdžiai visiems
Skaitmeninė technologija, specializacija
Skaitmeniniai įgūdžiai
Skaitmeninių įgūdžių lygis
Pagrindiniai įgūdžiai
Tarpiniai įgūdžiai
Geografinė taikymo sritis - šalis
Belgija
Kroatija
Graikija
Italija
Lietuva
Ispanija
Industrija - švietimo ir mokymo sritis
Informacinės ir komunikacinės technologijos (IKT) (plačiosios programos)
Iniciatyvos rūšis
Tarptautinė
Finansavimo rūšis
Viešas
Data
-