Skaitmeninių įgūdžių sertifikavimo sistemų ES analizė iš „DigComp“ perspektyvos

Ataskaitoje „Skaitmeninių įgūdžių sertifikavimo schemų padėtis ES. Analizė iš Skaitmeninės kompetencijos programos (DigComp) perspektyvos“ pateikiami JRC atliktos skaitmeninių įgūdžių sertifikavimo schemų ES analizės rezultatai. Tyrimas buvo atliekamas nuo 2022 m. lapkričio iki 2023 m. sausio, o analizė atlikta 2025 m. vasarį. Juo buvo siekiama įvertinti Europos skaitmeninių įgūdžių pažymėjimo (EDSC) galimybes, kaip numatyta 2021–2027 m. Skaitmeninio švietimo veiksmų plano 9 veiksme, ir didinti skaitmeninių įgūdžių sertifikatų skaidrumą ir palyginamumą ES. Ataskaitoje pateikiama išsami 27 skaitmeninių įgūdžių sertifikavimo schemų, taikomų visose ES valstybėse narėse, analizė. 

Pagrindiniai nustatyti faktai

  • Sertifikavimo sistemų skirtumai. Atlikus tyrimą nustatyti 27 sertifikavimo schemų struktūros, struktūros ir įgyvendinimo žymūs skirtumai.
  • Suderinamumas su „DigComp“: Nors daugelis sertifikatų siejami su Skaitmeninės kompetencijos sistema („DigComp“), jų detalumas ir taikymo sritis skiriasi.
  • Įvairios kokybės užtikrinimo priemonės. Skiriasi sertifikavimo procesai, patvirtinimo metodai ir vertinimo standartai.
  • Techniniai ir technologiniai skirtumai. Kai kuriose schemose naudojami pažangūs skaitmeniniai vertinimo metodai, o kitose remiamasi tradiciniais vertinimo metodais.
  • Taikymo ir pripažinimo iššūkiai. Šios sertifikavimo schemos pritaikomos nevienodai, todėl jų pripažinimas ES valstybėse narėse skiriasi.

Rekomendacijos

  • Sukurti bendrą Europos skaitmeninių įgūdžių sertifikatą (EDSC): standartizuotas sertifikavimas padidintų skaitmeninių įgūdžių palyginamumą ir skaidrumą visoje Europoje.
  • Pagerinti suderinimą su „DigComp“: būsimi sertifikatai turėtų būti geriau suderinti su „DigComp“ sistema, kad būtų užtikrintas jų darnumas.
  • Pagerinti kokybės užtikrinimą. Patvirtinimo ir vertinimo mechanizmų stiprinimas padidintų sertifikavimo patikimumą.
  • Skatinti skaitmeninio sertifikavimo diegimą: informavimo akcijos ir pripažinimo ES lygmeniu pastangos galėtų paskatinti platesnį tokio sertifikavimo naudojimą.

Išvada

Dabartinė skaitmeninių įgūdžių sertifikavimo aplinka ES yra susiskaidžiusi ir nepakankamai suderinta. Vieninga sertifikavimo sistema (EDSC) būtų naudinga asmenims, darbdaviams ir politikos formuotojams. Tyrime pateikiama vertingų įžvalgų, kuriomis bus remiamasi priimant būsimus politikos sprendimus dėl skaitmeninių įgūdžių sertifikavimo.

Publication Details

Skaitmeninių įgūdžių lygis
Pagrindiniai įgūdžiai
Tarpiniai įgūdžiai
Išplėstiniai įgūdžiai
Skaitmeninis ekspertas
Skaitmeninė technologija, specializacija
Skaitmeniniai įgūdžiai
Geografinė taikymo sritis - šalis
Europos sąjunga
Tikslinė auditorija
Skaitmeniniai įgūdžiai IRT specialistams
Industrija - švietimo ir mokymo sritis
Informacinės ir komunikacinės technologijos (IKT) (plačiosios programos)
Informacines ir komunikacines technologijos (IKT) apimančios tarpdalykinės programos ir kvalifikacijos
Iniciatyvos rūšis
ES institucijų
Leidinio tipas
Tyrimas