2020 m. lapkričio 10 d. Europos Komisija oficialiai pradėjo įgyvendinti Įgūdžių pakto iniciatyvą. Įgūdžių paktas yra bendro dalyvavimo modelis, kuriuo siekiama susisteminti ir organizuoti įgūdžių ugdymą visoje Europoje. Iniciatyvą suburia įvairūs suinteresuotieji subjektai Europos, nacionaliniu, regionų ir vietos lygmenimis, įskaitant: valdžios institucijos, viešosios institucijos, užimtumo tarnybos, švietimo ir mokymo paslaugų teikėjai, mokslininkai ir akademinė bendruomenė, socialiniai partneriai, privačios bendrovės, prekybos rūmai ir įvairios tarpsektorinės organizacijos iš ES pramonės.
Pagal šį bendro dalyvavimo modelį Įgūdžių paktu siekiama remti sąžiningą ir atsparų ekonomikos atsigavimą ir įgyvendinti žaliosios ir skaitmeninės pertvarkos bei ES pramonės ir MVĮ strategijų užmojus, Komisija ragina viešąsias ir privačiąsias organizacijas suvienyti jėgas ir imtis konkrečių veiksmų žmonių kvalifikacijai kelti ir persikvalifikuoti Europoje. Paktas yra pirmasis iš pavyzdinių veiksmų pagal Europos įgūdžių darbotvarkę ir yra tvirtai įtvirtintas Europos socialinių teisių ramstyje. Visi Įgūdžių pakto nariai laikosi pagrindinių principų chartijos ir įsipareigoja pradėti konkrečius kvalifikacijos kėlimo ir perkvalifikavimo veiksmus, kad būtų propaguojami Chartijos principai.
Chartijos principai
- Kultūros, skatinančios mokymąsi visą gyvenimą visiems, puoselėjimas.
- Kurti tvarias Įgūdžių pakto narių ir suinteresuotųjų subjektų partnerystes.
- Įgūdžių pasiūlos ir paklausos stebėsena, įskaitant veiksmus, kuriais siekiama numatyti įgūdžių poreikius visose ES valstybėse narėse.
- Skatinti lyčių lygybę, lygias galimybes visiems ir imtis kovos su diskriminacine praktika veiksmų.
Nuo 2021 m. Europos Komisija diegia specialias papildomas paslaugas, kuriomis siekiama padėti Įgūdžių pakto nariams vykdyti atitinkamus įsipareigojimus ir iniciatyvas.
Specialios paramos paslaugos
- Įsteigti nariams skirtą tinklaveikos centrą, kuriame būtų galima rasti bendraminčių partnerių ir susitikti su kitomis esamomis ES priemonėmis, pavyzdžiui, Europasu, Įgūdžių panorama, Europos valstybinių užimtumo tarnybų tinklu, EURES.
- Skatinti su Įgūdžių dokumentų rinkiniu susijusią veiklą ir teikti paramą per žinių centrą ir įvairius renginius: internetiniai seminarai, seminarai ir tarpusavio mokymosi veikla.
- Informacija apie projektus, priemones, priemones, finansinius mechanizmus ir geriausią praktiką.
- Įsteigti Rekomendacijų ir išteklių centrą, kuris padėtų gauti informacijos apie atitinkamą ES finansavimą, gaires dėl galimų finansinių galimybių ir sudarytų palankesnes sąlygas Įgūdžių pakto nariams, nacionalinėms, regioninėms ir vietos valdžios institucijoms bei viešosioms tarnyboms palaikyti ryšius ir keistis informacija bei gerąja patirtimi.
Įgūdžių pakto finansavimas
Įgūdžių paktas bus remiamas ES finansavimu, visų pirma Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemone, ir juo siekiama visapusiškai pasinaudoti finansinėmis priemonėmis pagal 2021–2027 m. daugiametę finansinę programą.
Apskritojo stalo diskusijos su pramonės ekosistemomis
Be to, Komisijos narys M. Schmit ir Komisijos narys B. Breton rengia aukšto lygio apskritojo stalo diskusijas su ekosistemų atstovais pagal naująją Europos Sąjungos pramonės strategiją. Apskritojo stalo diskusijų tikslas – suburti pramonės sektorių, regioninių, nacionalinių ir vietos valdžios institucijų atstovus, švietimo ir mokymo paslaugų teikėjus, įskaitant profesinio rengimo ir mokymo sektorių paslaugų teikėjus, taip pat įvairius socialinius partnerius. Apskritojo stalo diskusijos toliau stiprins dalyvavimą įgyvendinant Įgūdžių paktą ir skatins tvarių ir skaitmeninių įgūdžių turinčių pramonės ekosistemų plėtrą.