EK pradeda įgyvendinti Kvantinės Europos strategiją

2025-07-08

2025 m. liepos 2 d. Europos Komisija paskelbė naują strategiją, kuria siekiama užtikrinti Europos pirmavimą kvantinių technologijų srityje dabar ir ateityje. Strategijoje numatyta, kad iki 2030 m. ES taps pasauline kvantinių inovacijų varomąja jėga. 

ES kvantinėje strategijoje, kurioje pateikiamas konkrečių veiksmų ir priemonių, skirtų atspariai ir suvereniai kvantinei ekosistemai remti, planas, nurodomi keli tolesni veiksmai, grindžiami Europos lyderystės įvairių mokslo srityse kompetencija. 

Bendrosios aplinkybės ir kontekstas: kvantinis pasaulis

Kvantinė technologija yra ateitis. Įspūdinga ir labai įdomi pažanga šioje srityje žada revoliuciją pasaulyje, pradedant nuo medicinos ar ypatingos svarbos infrastruktūros. Remiantis Komisijos Jungtinio tyrimų centro (JRC) prognozėmis, iki 2040 m. kvantinėje srityje atsiras tūkstančiai aukštos kvalifikacijos darbo vietų, o numatoma sektoriaus vertė iki 2040 m. išaugs iki daugiau kaip 155 mlrd. EUR. 

Šiuo metu kvantinėje srityje veikia beveik 450 įmonių, iš kurių 32 proc. yra Europoje. Be to, daugiau kaip pusė šioje srityje veikiančių ES įmonių buvo įsteigtos po 2019 m., atspindint geriausias inovacijas ir tvirtus ES pajėgumus vadovauti būsimiems kvantiniams proveržiams. 

Kas yra kvantinė technologija? 

Kvantinė technologija remiasi kvantine mechanika - labai mažų dalelių, tokių kaip atomai, elektronai ir fotonai (šviesos dalelės), fizikos mokslu. Kvantinis pasaulis labai skiriasi nuo mums įprastinio. Kvantinėje sistemoje dalelės yra tarpusavyje taip glaudžiai susijusios, kad pabandžius pakeisti ar išmatuoti vieną objektą, pasikeis ir kitų objektų būsenos. Mokslininkai visame pasaulyje ieško įvairių būdų, kaip išnaudoti šias savybes, kad būtų galima kurti naujus algoritmų tipus, kurių kitaip būtų neįmanoma įgyvendinti net ir pačiu našiausiu kompiuteriu. 

Toks kompiuterių našumo šuolis gali iš esmės pakeisti individualizuotą sveikatos priežiūrą. Pavyzdžiui, genetikos srityje kvantiniai kompiuteriai galėtų labai greitai analizuoti DNR ir padėti sukurti individualiems pacientams pritaikytą gydymą. 

Apie strategiją 

Strategijoje daugiausia dėmesio skiriama 5 pagrindinėms ir tarpusavyje susijusioms Europos ekonomikos sritims, kurios yra labai svarbios tiek suverenumui, tiek konkurencingumui technologijų srityje.

  1. Moksliniai tyrimai ir inovacijos.
  2. Kvantinė infrastruktūra.
  3. Ekosistemų stiprinimas investuojant į startuolius ir įmonių veiklos plėtrą.
  4. Kosmoso ir dvejopo naudojimo technologijos.
  5. Specializuoti kvantiniai įgūdžiai. 

Europos lyderystė, taigi ir suverenumas technologijų srityje, labai priklauso nuo kvantinės srities talentų bazės Europoje praturtinimo kvalifikuotais specialistais, turinčiais pažangių technologijų kompetencijų. ES planuose numatyta įsteigti virtualią Europos kvantinių įgūdžių akademiją, kurioje būtų galima įgyti magistro ir daktaro laipsnius, ir pradėti kelias specialistų judumo programas. Konkrečiomis iniciatyvomis taip pat siekiama perkvalifikuoti esamus specialistus ir įtraukti jaunus protus į kvantines technologijas rengiant konkursus ir projektus. 

Pagrindiniai veiksmai, planuojami pagal Kvantinės Europos strategiją 

  • Pradedama nauja Kvantinės Europos mokslinių tyrimų ir inovacijų iniciatyva – bendros Europos Sąjungos ir valstybių narių pastangos remti taikomųjų programų mokslinius tyrimus ir plėtrą pagrindiniuose viešuosiuose sektoriuose ir pramonės srityse.
  • Pradedama bandomoji Europos kvantinio interneto priemonė; išplečiamas esamas Europos kvantinės kompetencijos grupių tinklas ir 2026 m. įsteigiama Europos kvantinių įgūdžių akademija.
  • Sukuriama kvantinio projektavimo priemonė ir 6 kvantinių lustų bandomosios linijos, kurioms būtų skirtas iki 50 mln. EUR viešasis finansavimas, siekiant sustiprinti mokslinių prototipų pavertimo konkrečiais, gaminamais ir rinkai parengtais produktais procesus.
  • Bendradarbiaujant su Europos kosmoso agentūra parengiamas kvantinių technologijų veiksmų planas kosmoso srityje.

ES lyderystės kvantinėje srityje dabartinės iniciatyvos

2018 m. pradėta įgyvendinti Kvantinių technologijų pavyzdinė iniciatyva, kurios bendras biudžetas viršija 1 mlrd. EUR, skirta mokslinių tyrimų institucijų, pramonės partnerių ir viešojo finansavimo įstaigų bendradarbiavimui stiprinti, kad būtų sustiprintas ir sustiprintas ES pirmavimas mokslo srityje. 

Tokiomis iniciatyvomis kaip bendroji įmonė „EuroHPC“ (BĮ „EuroHPC“) taip pat remiamas ES ir dalyvaujančių šalių tarpvalstybinis bendradarbiavimas, padedantis sutelkti išteklius ir skatinti kvantinę pažangą visuose ES regionuose. 2023 m. birželį Poznanėje (Lenkija) buvo atidarytas pirmasis „EuroHPC“ įsigytas kvantinis kompiuteris PIAST-Q. PIAST-Q yra vienas iš 8 ES turimų kvantinių kompiuterių. Visą jų sąrašą galima rasti čia. 

Finansavimas pagal pagrindines Komisijos paramos programas ir schemas, pavyzdžiui, programą „Europos horizontas“ ir Skaitmeninės Europos programą, atlieka svarbų vaidmenį atveriant mokymo ir užimtumo galimybes kvantinėje srityje. Pagal "DIGITAL" finansuojamą projektą "QTindu" rengiama visos Europos trumpalaikė mokymo programa "Quantum Technology", taip pat pradedamos kvalifikacijos kėlimo galimybės ir mokymai, specialiai pritaikyti MVĮ poreikiams visuose verslo sektoriuose. Taip pat finansuojamas pagal tą pačią programą, DigiQ (Digitally Enhanced Quantum Technology Master) yra dar vienas projektas, kuriuo siekiama teikti prieinamą mokymą tiems, kurie domisi įgyti specializuotų įgūdžių kvantinės technologijos. 

Tolesni svarstymai

Daugiau informacijos apie Europos kvantinę strategiją rasite specialiai šiai strategijai skirtame Europos Komisijos skirsnyje. Komunikatą dėl Kvantinės Europos strategijos galite atsisiųsti čia, o su strategija susijusius klausimus ir atsakymus rasite čia. Taip pat yra informacijos suvestinė, kurioje pateikiami statistiniai duomenys apie dabartinę kvantinę padėtį Europoje ir numatomą strategijos poveikį. 

Apie naujieną

Autorius
https://digital-skills-jobs.europa.eu/node/15356
Skaitmeninė technologija, specializacija
Kvantinis skaičiavimas
Skaitmeninių įgūdžių lygis
Išplėstiniai įgūdžiai
Skaitmeninis ekspertas
Iniciatyvos rūšis
ES institucijų