Europos Komisija paskelbė 2025 m. skaitmeninio dešimtmečio pažangos dokumentų rinkinį – naujausią informaciją apie ES pažangą siekiant 2030 m. skaitmeninių tikslų. Skaitmeniniame dešimtmetyje, pradedant spartesniu junglumu ir baigiant geresniais skaitmeniniais įgūdžiais, išdėstyta skaitmeniniu požiūriu suverenesnės ir atsparesnės Europos vizija. Dokumentų rinkinyje pateikiama išsami valstybių narių padėties, vykstančių patobulinimų ir sričių, kuriose vis dar reikia imtis skubių veiksmų, apžvalga. Rinkinį sudaro:
2025 m. skaitmeninio dešimtmečio pažangos ataskaita „ES masto pagrindinių sričių, pavyzdžiui, skaitmeninių įgūdžių, junglumo, skaitmeninių viešųjų paslaugų ir verslo skaitmeninimo, vertinimas“;
27 šalių ataskaitos ir 27 šalių faktų puslapiai. Veiklos rezultatų apžvalgos ir kiekvienai ES valstybei narei pritaikytos rekomendacijos, nacionalinių skaitmeninių veiksmų gairių analizė ir atnaujinimai, susiję su tarpvalstybinėmis iniciatyvomis tokiose srityse kaip dirbtinis intelektas, kvantinė kompiuterija, debesija ir skaitmeninė infrastruktūra;
politikos rekomendacijos. Konkretūs veiksmai, kuriais siekiama panaikinti spragas tokiose srityse kaip skaitmeniniai įgūdžiai, 5G diegimas, DI diegimas ir puslaidininkių pajėgumai.
Trumpai
Geros naujienos: 5G ryšio aprėptis didėja, skaitmeninės viešosios paslaugos gerėja, o tinklo paribio kompiuterija didina Europos duomenų pajėgumus. Valstybės narės į skaitmeninius projektus investavo daugiau kaip 288 mlrd. EUR.
Tebekyla iššūkių– tik 55,6 proc. europiečių turi pagrindinius skaitmeninius įgūdžius, o IRT specialistų, ypač moterų, trūksta tokiose srityse kaip dirbtinis intelektas ir kibernetinis saugumas.
Keli susirūpinimą keliantys klausimai: Europa vis dar labai priklausoma nuo ne ES DI, debesijos ir puslaidininkių tiekėjų, todėl kyla atsparumo ir saugumo klausimų. Skaitmeninimas taip pat skatina energijos paklausą ir didina visuomenei susirūpinimą keliančius klausimus, pavyzdžiui, dezinformaciją, saugumą internete ir vaikų apsaugą.
2025: proveržio metai Europos skaitmeninei ateičiai
2025 m. bus itin svarbūs skaitmeninės pažangos spartinimui. Siekiant skatinti ES ekonomiką ir mažinti jos priklausomybę nuo išorės technologijų tiekėjų, labai svarbu pasiekti skaitmeninio dešimtmečio tikslus. Siekdama tai paremti, ES rekomenduoja toliau investuoti į strategines technologijas, vykdyti reformas, kuriomis būtų gerinamas bendrosios rinkos veikimas, ir dėti pastangas siekiant sumažinti biurokratines kliūtis Europos technologijų įmonėms.